top of page

התחלת השימוש בנומרולוגיה

 

 

רמי שקלים

מהי תורת הנומרולוגיה ואיך היא מסייעת לאדם המשתמש בה לדעת את מזלו-גורלו, גורל עירו, או מדינתו?

לרוב משמשת הנומרולוגיה לניתוח אופי ולניבוי העתיד, ברם כפי שנראה בהמשך, תורה זו מציעה גם שיטה להבנת טבעו של היקום הבנוי על פי צופנים מתמטיים.

 

ההנחה שהייתה מונחת ביסוד הוגי ומייסדי שיטה זו, שהמציאות בנויה בצורה מתמטית, ולכן כל הדברים הינם מספרים, כלומר המציאות כולה, כל ההוויה הינה למעשה מספרים מתמטיים, גם אופיו וגורלו של האדם. הדבר נקבע על פי אותיות השם, ותאריך הלידה של האדם הנומרולוגים נעזרים בשיטה זו כדי לדעת את מידת הכדאיות של ביצוע עסקות שונות בזמנים מסוימים.

 

שאלת שותפות, נישואים, יום מזל לפתיחת עסק, יום מתאים להיכנס לדירה חדשה, מספר מזל של אדם, של בית, של עסק ועוד.

נומרולוגיה - איך ואיפה התחילה

 

יש להניח, שאת השיטה הנומרולוגית ייסד הפילוסוף היווני פיתגורס, שייסד תנועה הקרויה על שמו, נולד כנראה בשנת 570 לפני הספירה באי סמוס, הנמצא מול חופי איזמיר שבתורכיה. בהיותו בן 32 נמלט מאי הולדתו בשל עליית פוליקראטיס הרודן לשלטון. בקרוטון לשם נמלט ייסד פיתגורס את האסכולה שלו, שעיקרה "הערך המוסרי של העיון".

 

על פי שיטתו של פיתגורס, העולם בנוי בהרמוניה פנימית של סדר ושל יופי, המוסדר ביחסים מספריים, ולכן  יש בו סדר קוסמי מופתי. האדם קשור קשר הדוק לעולם החי ולעולם האלוהי. על ידי מאמציו של האדם להכיר את הקוסמוס, נעשה האדם עצמו מסודר.

 

זו הדרך לסדר את הנשמה, לטהר אותה ולהציל אותה. על ידי התבוננות וחקירה, גילה פיתגורס יחס מתמטי מעניין ב-8 המרווחים של צלילי סולם השמינייה-האוקטאבה (דו, רה, מי, פה, סול, לה, סי, דו), ובנה שיטה רפואית שלמה על הרעיון של שיווי משקל והרמוניה הקיימים בטבע.

 

בעוד שלפילוסופים שקדמו לו, היה העיון עניין של סקרנות בלבד, עבור פיתגורס הוא נחשב לדרך שבה מטהרים את הנשמה: "אהבת החכמה וההסתכלות האינטלקטואלית היא המטהרת את הנשמה".

 

על פי שיטתו, הנשמה שהיא במקורה אלוהית, מתגלגלת בגופים של בני אדם, של חיות ושל צמחים. בכוח הנשמה לחזור למקורה הנעלה. לשם כך צריך לשמור על טוהר הנשמה והגוף באמצעות קיום מצוות ואיסורים, כגון הינזרות מאכילת בשר ופולים. אולם  עיקר  טיהור  הנשמה  הוא  בעיון,  בעיקר עיון מתמטי, שכן העיון בסדר המתמטי של היקום מביא סדר בנשמה.

משמעות המספרים בנומרולוגיה

המספרים מרכיבים את ההוויה, הן החומרית והן הרוחנית. גם המזל בנוי ממספרים. לכל דבר בעולם, לכל נושא ועניין ודבר בעולם יש מספר המייחד אותו. ומכיוון שיש בעולם סדר קוסמי, ולכל אחד יש את מקומו המיוחד לו בסדר זה, יש לכל אחד מספר מזל אישי, המציין סדר זה.

לכל דבר בעולם, יש מספר המייחד אותו, כולל כל החומר והרוח שבעולם, לכל דבר יש מזל אישי, ולכול אלה ניתן לייחס מספר מסוים. כול העולם כולו מספרים, הכול ניתן לתיאור על ידי המספרים, והם למעשה מספרים. לפי זה, צריך רק לגלות את מספר המזל של האדם, ועל ידי כך לדעת את מקומו ביקום.

 

תורת הנומרולוגיה, היא תורת מספרים נפוצה מאוד היום, ורבים נעזרים בה. עמי קדם יחסו לכל מספר משמעות דתית, מאגית, מיסטית וכד'. מספרים אלה שעליהם אחל לדון כאן והלאה, אינם "המספרים של הנומרולוגיה".

 

על אלה אדון בהמשך, מדובר במשמעות שונה מן המשמעות שהנומרולוגיה מייחסת לספרות אלו. בזמן קדום החלה להתפשט ברחבי העולם האמונה בכוחם ה"מזלי" של המספרים, ועמים  שונים החלו לפתח אמונות שונות הקשורות למספרים- למספרים האי זוגיים מזל גבוה, ואילו המספרים הזוגיים נחשבו כ"נחותים" מבחינה "מזלית". תפיסה זו מצאה את מקומה גם בקבלה.

 

במאמרים הבאים אכתוב על המשמעות הקדומה של המספרים השונים כפי שהופיע באופן כללי אצל עמי קדם. בהם נראה כי לא לכל המספרים הייתה משמעות.

  

עוד יכול לעניין אתכם:

bottom of page